Skip to content

18 Robin LaBarnegat, NJ 08005

Built 1999

Last Sale Price
$219,000
Last Sale Date
Oct 30, 2008

Property Information

Block115.02
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,554
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,400
42%
Improvement Value:$114,200
58%
Total Assessment$196,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,853+2.3%
2024$5,723+3.8%
2023$5,513+0.5%
2022$5,487+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 14146, Page 1302

Property Sale

Sale
$154,085
DeedBook 5720, Page 353

Property Built

Built

Year Built: 1999