Skip to content

19 Sparrow LaBarnegat, NJ 08005

Built 1999

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Sep 25, 2003

Property Information

Block115.02
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG/
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,772
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,800
39%
Improvement Value:$127,000
61%
Total Assessment$208,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,966+2.4%
2024$5,828+4.0%
2023$5,605+0.5%
2022$5,578+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 11711, Page 1250

Property Sale

Sale
$170,360
DeedBook 5676, Page 558

Property Built

Built

Year Built: 1999