Skip to content

15 Sparrow LaBarnegat, NJ 08005

Built 1999

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
May 20, 2014

Property Information

Block115.02
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG/15
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,572
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,800
42%
Improvement Value:$113,700
58%
Total Assessment$195,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,820+2.3%
2024$5,691+3.8%
2023$5,482+0.5%
2022$5,456+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,572DeedBook 15816, Page 1966Recorded6/2/2014

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 11716, Page 1521

Property Sale

Sale
$149,680
DeedBook 5742, Page 497

Property Built

Built

Year Built: 1999