Skip to content

10 Sparrow LaBarnegat, NJ 08005

Built 1996

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Sep 6, 2018

Property Information

Block115.03
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,310
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,100
46%
Improvement Value:$95,500
54%
Total Assessment$177,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,287+2.3%
2024$5,170+3.8%
2023$4,980+0.5%
2022$4,957+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,310DeedBook 17239, Page 1975Recorded9/14/2018

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,310DeedBook 16181, Page 1964Recorded9/8/2015

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 14916, Page 540

Property Sale

Sale
$180,045
DeedBook 11806, Page 1476

Property Built

Built

Year Built: 1996