Skip to content

54 Robin LaBarnegat, NJ 08005

Built 1998

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Nov 26, 2012

Property Information

Block115.05
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,166
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,800
48%
Improvement Value:$89,600
52%
Total Assessment$171,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,103+2.3%
2024$4,989+3.8%
2023$4,806+0.5%
2022$4,784+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 15392, Page 1654

Property Sale

Sale
$116,425
DeedBook 5615, Page 866

Property Built

Built

Year Built: 1998