Skip to content

4 Mallard WayBarnegat, NJ 08005

Built 1996

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Apr 2, 2013

Property Information

Block115.05
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,620
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,800
42%
Improvement Value:$114,200
58%
Total Assessment$196,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,585+2.4%
2024$5,456+4.0%
2023$5,246+0.5%
2022$5,220+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 15492, Page 454

Property Sale

Sale
$114,900
DeedBook 5432, Page 513

Property Built

Built

Year Built: 1996