Skip to content

9 Cardinal PlBarnegat, NJ 08005

Built 1996

Owner
---
Last Sale Price
$383,000
Last Sale Date
Jun 23, 2025

Property Information

Block115.05
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,554
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,800
43%
Improvement Value:$110,500
57%
Total Assessment$192,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,475+2.4%
2024$5,348+4.0%
2023$5,142+0.5%
2022$5,117+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$383,000
Sq Ft1,554DeedBook 20053, Page 742Recorded6/27/2025

Property Sale

Sale
$177,500

From:

To:

Sq Ft1,554DeedBook 16665, Page 1662Recorded2/22/2017

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 13324, Page 698

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 11150, Page 330

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 10425, Page 692

Property Sale

Sale
$116,900
DeedBook 5427, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1996