Skip to content

93 Sandpiper RdBarnegat, NJ 08005

Built 1997

Last Sale Price
$371,999
Last Sale Date
Apr 22, 2024

Property Information

Block115.06
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,554
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,300
40%
Improvement Value:$121,100
60%
Total Assessment$203,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,805+2.4%
2024$5,671+4.0%
2023$5,453+0.5%
2022$5,427+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$371,999
Sq Ft1,554DeedBook 19675, Page 1833Recorded5/8/2024

Property Sale

Sale
$117,900
DeedBook 5475, Page 535

Property Built

Built

Year Built: 1997