Skip to content

70 Robin LaBarnegat, NJ 08005

Built 1998

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
Jun 22, 2009

Property Information

Block115.06
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,428
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
45%
Improvement Value:$100,200
55%
Total Assessment$182,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,424+2.3%
2024$5,304+3.8%
2023$5,109+0.5%
2022$5,085+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 14348, Page 1652

Property Sale

Sale
$123,900
DeedBook 5552, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1998