Skip to content

80 Robin LaBarnegat, NJ 08005

Built 1998

Owner
---
Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jan 8, 2026

Property Information

Block115.06
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,752
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,700
39%
Improvement Value:$125,600
61%
Total Assessment$207,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,671+2.5%
2024$5,535+4.2%
2023$5,313+0.5%
2022$5,286+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft1,752DeedBook 20252, Page 878Recorded1/9/2026

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 13105, Page 901

Property Sale

Sale
$167,229
DeedBook 5622, Page 358

Property Built

Built

Year Built: 1998