Skip to content

90 Robin LaBarnegat, NJ 08005

Built 1997

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 14, 2025

Property Information

Block115.06
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,584
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,700
41%
Improvement Value:$117,800
59%
Total Assessment$199,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,939+2.3%
2024$5,807+3.8%
2023$5,594+0.5%
2022$5,568+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 17050, Page 557Recorded3/12/2018

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 11122, Page 761

Property Sale

Sale
$127,900
DeedBook 5534, Page 457

Property Built

Built

Year Built: 1997