Skip to content

94 Robin LaBarnegat, NJ 08005

Built 1998

Last Sale Price
$359,900
Last Sale Date
Apr 12, 2024

Property Information

Block115.06
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,428
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,800
42%
Improvement Value:$112,200
58%
Total Assessment$194,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,525+2.4%
2024$5,397+4.0%
2023$5,190+0.5%
2022$5,165+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$359,900
Sq Ft1,428DeedBook 19680, Page 1151Recorded5/13/2024

Property Sale

Sale
$124,900
DeedBook 5606, Page 368

Property Built

Built

Year Built: 1998