Skip to content

81 Sandpiper RdBarnegat, NJ 08005

Built 1998

Last Sale Price
$368,000
Last Sale Date
Mar 18, 2024

Property Information

Block115.06
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1548
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,548
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,800
41%
Improvement Value:$117,700
59%
Total Assessment$199,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,939+2.3%
2024$5,807+3.8%
2023$5,594+5.2%
2022$5,318+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$368,000
Sq Ft1,548DeedBook 19638, Page 1047Recorded3/25/2024

Property Sale

Sale
$239,545

From:

To:

Sq Ft1,548DeedBook 17968, Page 540Recorded7/16/2020

Property Sale

Sale
$136,614
DeedBook 5547, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1998