Skip to content

87 Quail RdBarnegat, NJ 08005

Built 1998

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Sep 29, 2015

Property Information

Block115.07
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,166
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,800
48%
Improvement Value:$89,500
52%
Total Assessment$171,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,100+2.3%
2024$4,987+3.8%
2023$4,803+0.5%
2022$4,781+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,166DeedBook 16213, Page 1663Recorded10/14/2015

Property Sale

Sale
$127,000

From:

To:

Sq Ft1,166DeedBook 15909, Page 1930Recorded10/6/2014

Property Sale

Sale
$111,900
DeedBook 5592, Page 667

Property Built

Built

Year Built: 1998