Skip to content

43 Quail RdBarnegat, NJ 08005

Built 1997

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Oct 13, 2009

Property Information

Block115.07
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,752
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
40%
Improvement Value:$125,700
60%
Total Assessment$208,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,213+2.3%
2024$6,075+3.8%
2023$5,852+0.5%
2022$5,825+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 14436, Page 1548

Property Sale

Sale
$145,900
DeedBook 5504, Page 987

Property Built

Built

Year Built: 1997