Skip to content

42 Sandpiper RdBarnegat, NJ 08005

Built 1998

Last Sale Price
$183,900
Last Sale Date
Feb 23, 2001

Property Information

Block115.07
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,824
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,700
38%
Improvement Value:$131,600
62%
Total Assessment$213,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,350+2.3%
2024$6,209+3.8%
2023$5,981+0.5%
2022$5,953+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$183,900
DeedBook 10314, Page 1512

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 5635, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1998