Skip to content

50 Sandpiper RdBarnegat, NJ 08005

Built 1997

Last Sale Price
$359,000
Last Sale Date
Feb 15, 2024

Property Information

Block115.07
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF2AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,428
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,700
43%
Improvement Value:$106,500
57%
Total Assessment$188,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,603+2.3%
2024$5,479+3.8%
2023$5,277+0.5%
2022$5,253+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$359,000
Sq Ft1,428DeedBook 19609, Page 1640Recorded2/20/2024

Property Sale

Sale
$152,500
DeedBook 15527, Page 1703

Property Sale

Sale
$120,900
DeedBook 5481, Page 656

Property Built

Built

Year Built: 1997