Skip to content

52 Sandpiper RdBarnegat, NJ 08005

Built 1997
Other Exempt

Last Sale Price
$324,000
Last Sale Date
Oct 26, 2021

Property Information

Block115.07
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG/
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,621
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,700
41%
Improvement Value:$117,200
59%
Total Assessment$198,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$5,327+0.5%
2022$5,301+1.6%
2021$5,220+0.8%
2020$5,178+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$324,000
Sq Ft1,621DeedBook 18762, Page 873Recorded11/5/2021

Property Sale

Sale
$128,900
DeedBook 5501, Page 729

Property Built

Built

Year Built: 1997