Skip to content

68 Quail RdBarnegat, NJ 08005

Built 1999

Last Sale Price
$172,500
Last Sale Date
Sep 5, 2014

Property Information

Block115.08
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,572
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,800
47%
Improvement Value:$90,700
53%
Total Assessment$172,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,135+2.3%
2024$5,021+3.8%
2023$4,837+0.5%
2022$4,814+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$172,500

From:

To:

Sq Ft1,572DeedBook 15894, Page 726Recorded9/16/2014

Property Sale

Sale
$16,667
DeedBook 15567, Page 1087

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$152,854
DeedBook 5663, Page 592