Skip to content

56 Quail RdBarnegat, NJ 08005

Built 1998

Owner
---
Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Oct 31, 2025

Property Information

Block115.08
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,428
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,800
44%
Improvement Value:$105,200
56%
Total Assessment$187,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,567+2.3%
2024$5,444+3.8%
2023$5,243+0.5%
2022$5,219+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft1,428DeedBook 20187, Page 305Recorded11/6/2025

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 15133, Page 799

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 5603, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1998