Skip to content

48 Quail RdBarnegat, NJ 08005

Built 1997

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jun 26, 2017

Property Information

Block115.08
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG/
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,752
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,700
40%
Improvement Value:$124,700
60%
Total Assessment$206,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,145+2.3%
2024$6,008+3.8%
2023$5,787+0.5%
2022$5,761+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,752DeedBook 16790, Page 1580Recorded7/6/2017

Property Sale

Sale
$143,400
DeedBook 5509, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1997