Skip to content

84 Sandpiper RdBarnegat, NJ 08005

Built 1997

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Mar 25, 2021

Property Information

Block115.08
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG/
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,554
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,100
42%
Improvement Value:$114,600
58%
Total Assessment$196,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,856+2.3%
2024$5,726+8.7%
2023$5,265+0.5%
2022$5,240+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,554DeedBook 18416, Page 351Recorded4/13/2021

Property Sale

Sale
$117,900
DeedBook 5480, Page 662

Property Built

Built

Year Built: 1997