Skip to content

18 Osprey PlBarnegat, NJ 08005

Built 1999
Other Exempt
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Oct 22, 2025

Property Information

Block115.09
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG/14
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,428
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,100
44%
Improvement Value:$105,100
56%
Total Assessment$187,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2007$4,184+0.7%
2006$4,153+1.8%
2005$4,080+4.7%
2004$3,896-2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,428DeedBook 20198, Page 1191Recorded11/17/2025

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 12891, Page 1064

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 10552, Page 386

Property Sale

Sale
$130,035
DeedBook 10020, Page 660

Property Built

Built

Year Built: 1999