Skip to content

42 Osprey PlBarnegat, NJ 08005

Built 1999

Last Sale Price
$129,505
Last Sale Date
Aug 5, 1999

Property Information

Block115.09
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,166
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,300
48%
Improvement Value:$89,200
52%
Total Assessment$171,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,106+2.3%
2024$4,992+3.8%
2023$4,809+0.5%
2022$4,787+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$129,505
DeedBook 5730, Page 842

Property Built

Built

Year Built: 1999