Skip to content

167 Sandpiper RdBarnegat, NJ 08005

Built 1999

Owner
---
Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
May 21, 2025

Property Information

Block115.09
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,563
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,100
42%
Improvement Value:$111,900
58%
Total Assessment$194,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,525+2.4%
2024$5,397+4.0%
2023$5,190+0.5%
2022$5,165+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,563DeedBook 20035, Page 1182Recorded6/9/2025

Property Sale

Sale
$140,855
DeedBook 10016, Page 611

Property Built

Built

Year Built: 1999