Skip to content

2 Osprey PlBarnegat, NJ 08005

Built 1999

Last Sale Price
$227,500
Last Sale Date
Apr 1, 2019

Property Information

Block115.09
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,735
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,100
40%
Improvement Value:$123,400
60%
Total Assessment$205,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,118+2.3%
2024$5,982+3.8%
2023$5,762+0.5%
2022$5,736+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$227,500

From:

To:

Sq Ft1,735DeedBook 17437, Page 290Recorded4/11/2019

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$160,965
DeedBook 5666, Page 489