Skip to content

139 Sandpiper RdBarnegat, NJ 08005

Built 1999

Last Sale Price
$162,990
Last Sale Date
Jul 2, 1999

Property Information

Block115.09
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG/
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,824
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,700
39%
Improvement Value:$128,300
61%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,002+2.4%
2024$5,863+4.0%
2023$5,638-3.8%
2022$5,861+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$162,990
DeedBook 5713, Page 926

Property Built

Built

Year Built: 1999