Skip to content

133 Sandpiper RdBarnegat, NJ 08005

Built 1999

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Apr 16, 2012

Property Information

Block115.09
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,824
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,700
38%
Improvement Value:$132,500
62%
Total Assessment$214,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,377+2.3%
2024$6,235+3.8%
2023$6,006+0.5%
2022$5,978+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 15175, Page 492

Property Sale

Sale
$281,000
DeedBook 12367, Page 251

Property Sale

Sale
$180,230
DeedBook 5676, Page 561

Property Built

Built

Year Built: 1999