Skip to content

6 Osprey PlBarnegat, NJ 08005

Built 1999

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Apr 25, 2013

Property Information

Block115.09
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,872
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,100
44%
Improvement Value:$104,700
56%
Total Assessment$186,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,061+2.5%
2024$4,938+4.2%
2023$4,738-4.5%
2022$4,964+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 15529, Page 1980

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 5745, Page 612

Property Built

Built

Year Built: 1999