Skip to content

121 Sandpiper RdBarnegat, NJ 08005

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 8, 2019

Property Information

Block115.09
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,548
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,100
42%
Improvement Value:$111,700
58%
Total Assessment$193,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,769+2.3%
2024$5,642+3.8%
2023$5,434+0.5%
2022$5,409+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,169
DeedBook 5666, Page 486

Property Built

Built

Year Built: 1998