Skip to content

19 Osprey PlBarnegat, NJ 08005

Built 1999

Last Sale Price
$211,000
Last Sale Date
Aug 24, 2018

Property Information

Block115.10
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG/
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,548
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,700
42%
Improvement Value:$110,900
58%
Total Assessment$192,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,484+2.4%
2024$5,357+4.0%
2023$5,151+0.5%
2022$5,125+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$211,000

From:

To:

Sq Ft1,548DeedBook 17242, Page 1321Recorded9/18/2018

Property Sale

Sale
$138,030
DeedBook 5700, Page 996

Property Built

Built

Year Built: 1999