Skip to content

1 Osprey PlBarnegat, NJ 08005

Built 2000

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Apr 16, 2015

Property Information

Block115.10
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,148
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
48%
Improvement Value:$88,800
52%
Total Assessment$170,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,085+2.3%
2024$4,972+3.8%
2023$4,789+0.5%
2022$4,767+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

DeedBook 16064, Page 587Recorded4/27/2015

Property Sale

Sale
$128,225
DeedBook 10062, Page 1123

Property Built

Built

Year Built: 2000