Skip to content

142 Sandpiper RdBarnegat, NJ 08005

Built 1999

Last Sale Price
$176,000
Last Sale Date
Sep 9, 2003

Property Information

Block115.10
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,166
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,700
48%
Improvement Value:$89,900
52%
Total Assessment$171,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,859+2.4%
2024$4,745-1.4%
2023$4,812+0.5%
2022$4,789+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 11689, Page 391

Property Sale

Sale
$120,590
DeedBook 5728, Page 613

Property Built

Built

Year Built: 1999