Skip to content

61 Robin LaBarnegat, NJ 08005

Built 1999

Last Sale Price
$133,628
Last Sale Date
Oct 7, 1999

Property Information

Block115.11
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,428
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,700
44%
Improvement Value:$105,800
56%
Total Assessment$187,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,582+2.3%
2024$5,458+3.8%
2023$5,258+0.5%
2022$5,233+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$133,628
DeedBook 5749, Page 800

Property Built

Built

Year Built: 1999