Skip to content

77 Robin LaBarnegat, NJ 08005

Built 1997

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Dec 21, 2017

Property Information

Block115.11
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,565
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,700
40%
Improvement Value:$120,300
60%
Total Assessment$202,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,014+2.3%
2024$5,880+3.8%
2023$5,664+0.5%
2022$5,638+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,565DeedBook 16980, Page 449Recorded12/27/2017

Property Sale

Sale
$130,400
DeedBook 5534, Page 451

Property Built

Built

Year Built: 1997