Skip to content

85 Robin LaBarnegat, NJ 08005

Built 1998

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Mar 17, 2014

Property Information

Block115.11
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG/
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,565
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,700
46%
Improvement Value:$97,300
54%
Total Assessment$179,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,329+2.3%
2024$5,211+3.8%
2023$5,019+0.5%
2022$4,996+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,565DeedBook 15775, Page 574Recorded4/2/2014

Property Sale

Sale
$134,400
DeedBook 5578, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1998