Skip to content

912 West Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 1, 1998

Property Information

Block116.01
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class---
Description67548SF MK 3084
Dwellings1
ZoningCN
Sq Footage---
Acreage10.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,745,000
31%
Improvement Value:$6,000,300
69%
Total Assessment$8,745,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$260,348+2.3%
2024$254,576+3.8%
2023$245,218+0.5%
2022$244,081+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000