Skip to content

890a West Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jul 14, 2021

Property Information

Block116.01
Lot3
QualifierCA
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class10
Description1SF/1521 S 1518
Dwellings1
ZoningTCCN
Sq Footage1,518
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,200
34%
Improvement Value:$155,600
66%
Total Assessment$235,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,020+2.3%
2024$6,864+3.8%
2023$6,612+0.5%
2022$6,581+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$195,000
Sq Ft1,518DeedBook 18671, Page 905Recorded9/9/2021

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 13504, Page 1125

Property Sale

SaleMulti
$137,500
DeedBook 11715, Page 274

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 5640, Page 833

Property Built

Built

Year Built: 1980