Skip to content

33 Deer Run Dr SBarnegat, NJ 08005

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 23, 2023

Property Information

Block116.02
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,994
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,600
31%
Improvement Value:$162,600
69%
Total Assessment$234,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,722+2.4%
2024$6,568+4.0%
2023$6,317+0.5%
2022$6,287+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$153,500
DeedBook 10279, Page 1873

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5358, Page 928

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$1,500,000
DeedBook 5027, Page 850

Property Sale

Sale
$2,520,000
DeedBook 4652, Page 619