Skip to content

7 Laurel CtBarnegat, NJ 08005

Built 1987

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Nov 18, 2013

Property Information

Block116.02
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage2,428
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,500
34%
Improvement Value:$168,500
66%
Total Assessment$255,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,591+2.3%
2024$7,423+3.8%
2023$7,150+0.5%
2022$7,117+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft2,428DeedBook 15702, Page 604Recorded12/6/2013

Property Sale

Sale
$168,665
DeedBook 4657, Page 829

Property Built

Built

Year Built: 1987