Skip to content

196 Ravenwood BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1986

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Nov 12, 2021

Property Information

Block116.02
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF/3008 S 3008
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage3,008
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,800
27%
Improvement Value:$228,500
73%
Total Assessment$313,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,327+2.3%
2024$9,120+3.8%
2023$8,785+0.5%
2022$8,744+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft3,008DeedBook 18900, Page 176Recorded2/8/2022

Property Sale

Sale
$80,100
DeedBook 4992, Page 493

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 4095, Page 701