Skip to content

188 Ravenwood BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1987

Last Sale Price
$153,265
Last Sale Date
Jul 15, 1988

Property Information

Block116.02
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF2G/2037
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage2,428
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,300
32%
Improvement Value:$182,600
68%
Total Assessment$268,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,005+2.3%
2024$7,828+3.8%
2023$7,540+0.5%
2022$7,505+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$153,265
DeedBook 4687, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1987