Skip to content

56 Deer Run Dr NBarnegat, NJ 08005

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 18, 2020

Property Information

Block116.03
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,976
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,800
34%
Improvement Value:$164,200
66%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,443+2.3%
2024$7,278+3.8%
2023$7,010+0.5%
2022$6,978-4.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,976DeedBook 16651, Page 614Recorded2/6/2017

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5753, Page 826

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 4794, Page 805

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 4095, Page 701