Skip to content

2 Boulder DrBarnegat, NJ 08005

Built 1986

Last Sale Price
$237,000
Last Sale Date
Aug 25, 2020

Property Information

Block116.03
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,520
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,500
41%
Improvement Value:$124,600
59%
Total Assessment$211,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,284+2.3%
2024$6,145+3.8%
2023$5,919+0.5%
2022$5,892+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$237,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 18054, Page 1247Recorded9/15/2020

Property Sale

Sale
$79,890
DeedBook 4571, Page 767

Property Built

Built

Year Built: 1986