Skip to content

177 Ravenwood BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1987

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Dec 11, 2023

Property Information

Block116.04
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,662
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,500
37%
Improvement Value:$142,900
63%
Total Assessment$227,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,520+2.4%
2024$6,370+4.0%
2023$6,126+0.5%
2022$6,097+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000
Sq Ft1,662DeedBook 19565, Page 1325Recorded12/20/2023

Property Sale

Sale
$115,490
DeedBook 4605, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1987