Skip to content

12 Forester DrBarnegat, NJ 08005

Built 1989

Last Sale Price
$110,160
Last Sale Date
Jul 8, 1996

Property Information

Block116.04
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF2G/2118
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage2,128
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,800
31%
Improvement Value:$185,000
69%
Total Assessment$269,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,032+2.3%
2024$7,854+3.8%
2023$7,565+0.5%
2022$7,530+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$110,160
DeedBook 5384, Page 873

Property Sale

Sale
$173,742
DeedBook 4787, Page 811

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$2,520,000
DeedBook 4652, Page 619