Skip to content

3 Woodmere CtBarnegat, NJ 08005

Built 1986

Last Sale Price
$119,500
Last Sale Date
Mar 8, 1990

Property Information

Block116.05
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class16
Description1SF1AG/132
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,328
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,300
42%
Improvement Value:$119,200
58%
Total Assessment$204,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,088+2.3%
2024$5,953+3.8%
2023$5,734+0.5%
2022$5,708+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$119,500
DeedBook 4821, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 4095, Page 701