Skip to content

14 Deer Run Dr SBarnegat, NJ 08005

Built 1987

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 6, 2017

Property Information

Block116.05
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage1,830
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
37%
Improvement Value:$146,600
63%
Total Assessment$232,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,660+2.4%
2024$6,506+4.0%
2023$6,258+0.5%
2022$6,228+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,830DeedBook 15667, Page 1540Recorded10/22/2013

Property Sale

Sale
$157,490
DeedBook 4641, Page 531

Property Built

Built

Year Built: 1987