Skip to content

164 Ravenwood BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1989

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Apr 1, 2008

Property Information

Block116.06
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage2,336
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
30%
Improvement Value:$196,200
70%
Total Assessment$281,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,371+2.3%
2024$8,186+3.8%
2023$7,885+0.5%
2022$7,848+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 13969, Page 282

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 10324, Page 502

Property Sale

Sale
$151,290
DeedBook 4795, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$2,520,000
DeedBook 4652, Page 619