Skip to content

166 Ravenwood BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 2, 2008

Property Information

Block116.06
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningRC75
Sq Footage2,006
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,300
32%
Improvement Value:$179,300
68%
Total Assessment$264,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,877+2.3%
2024$7,703+3.8%
2023$7,419+0.5%
2022$7,385+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 11019, Page 1535

Property Sale

Sale
$161,890
DeedBook 4787, Page 887

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$2,520,000
DeedBook 4652, Page 619